Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
3 posty 12 komentarzy

Polska młodym okiem

Skrzyp - Blog pewnego młodego człowieka, raczej lemingiem nie jest...

Jak wolne media, to i wolne oprogramowanie!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Promujemy wolne media, wolne wiadomości, wolny internet, wolne gazety, radio, telewizję (niestety, jeszcze takiej nie ma), lecz czemu nie mówi się nic o wolnym oprogramowaniu?

Gdyby zapytać kilka przypadkowych osób na ulicy "Czym jest wolne oprogramowanie?", wątpię, czy ktokolwiek by odpowiedział, Mimo tego, gdyby zapytać ludzi o "wolne media", zapewne, część odpowiedziałaby poprawnie.

W takim razie, może wytłumaczę Wam teraz definicję wolnego oprogramowania i jego wyższość nad komercyjnymi produkatmi. Myślę, że pewna część osób przekona się jego słuszności.

Cytując za Wikipedią, wolne oprogramowanie to:

"(...) ruch programistów i użytkowników komputerów zaangażowanych w działania na rzecz wolnego dostępu do oprogramowania przez ogół użytkowników."

Jest to racja, aczkolwiek mam tu na celu tylko przedstawienie jego kilku najważniejszych wartości, które mogą Was łatwo do niego przekonać. Pierwszą, a zarazem decydująca cechą jest otwartość kodu. Każdy może nabyć kod źródłowy danego programu, przejrzeć go, skompilować, zmodyfikować, przerobić, a potem ponownie wydać. Kolejną, równie ważną cechą, lecz chyba oczywistą, jest pełna darmowość tegoż programu i kodu źródłowego. Ostatnią, dosyć ciekawą wartością otwartego oprogramowania jest duża społeczność opiekująca się wieloma projektami, która zastępuje pomoc techniczną.

Twórcy wolnego oprogramowania bardziej cenią sobie użytkownika niż zyski, więc tworzą przyjazne i łatwe w obsłudze projekty, którymi można osiągać bardzo dużą wydajność i produktywność. Wiedzą oni o wszystkich wadach i zaletach środowiska, dla którego tworzą, znają ppotencjalne błędy użytkowników i są pozytywnie nastawieni do życia...

Rozpisałem się o wielu zaletach i cechach wolnego oprogramowania i jego twórców, lecz nie podałem przykładów, które by popierały moje stwierdzenia.

Jednym z bardziej znanych programów open source jest oczywiście Mozilla Firefox, znana i ceniona przeglądarka internetowa. Równie popularny jest GIMP, czyli GNU Image Mainpulation Program, który służy do tworzenia i edycji grafiki rastrowej. Z najważniejszych projektów koniecznie trzeba wyróżnić jądro systemu operacyjnego Linux, używanego do tworzenia tak zwanych dystrybucji Linuxa, o których kiedyś powiemy sobie szerzej. Oczywiście, projektów wolnego oprogramowania są setki tysięcy i nie zdołam tu nawet wymienić tych najważniejszych, lecz mogę powiedzieć tyle - żeby się przekonać, trzeba samemu spróbować.

KOMENTARZE

 • Jestem za! :)
  Od kilku lat korzystam z Linuxa i z wolnego oprogramowania i jestem bardzo zadowolony, z takiego KDE mi się korzysta o wiele wygodniej niż nawet z najnowszego Windowsa 7. :) Czasami muszę korzystać z Windowsa, bo niestety nie wszystko da się uruchomić pod Linuxem (niektóre gry, specjalistyczne oprogramowanie) ale jednak rzadko to robię, na codzień wszystko robię pod Linuxem :)
 • Nareszcie! Tego mi brakowało na nE
  Strzał w dziesiątkę.
  W kwestiach informatyki jestem zielony. Właśnie dlatego będę często
  odwiedzał kolegę.

  Pozdrawiam serdecznie,
 • Przepraszam
  Powinno być: Kolegę.
 • POLECAM NAJNOWSZE UBUNTU :)
  Polecam ściągnąć sobie, nagrać na płytę i zainstalować Ubuntu 11.04:

  http://www.ubuntu.com/

  Albo polski remix:

  http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/2011/05/15/mysi-remix-11-04pl-wydany-polska-wesja-xubuntu-do-pobrania/

  Ponad 95% oprogramowania szpiegowskiego i wirusów działa pod Windows. Linux dziś jest bezpieczny, stabilny, praktyczny i ładny! Ściągnąć łatwo z poziomu systemu i zainstalować za darmo można setki programów. Nowe Ubuntu można nawet zainstalować na próbę WEWNĄTRZ Windows. Rozsądnym rozwiązaniem jest wydzielenie sobie osobnej partycji na dysku (polecam minimim 15-20GB). Sam pracuję pod linuxem i nie znoszę Windows :)

  Pozdrawiam!
 • @space
  Dzięki.
  Pewnie w końcu się zdecyduję.


  Pozdrawiam,
 • Open Source
  biorąc pod uwagę jakość kodu źródłowego robionego obecnie w Polsce - to raczej się nie przyjmie, była by kompromitacja.

  spaghetti-code, zwane "sieczką", bez śladu dokumentacji ...
 • @Pirx
  Jeśli chodzi o polski kod w większych projektach - czyściutki i ładny (patrz http://kernel.org - trochę Polacy nakodzili ;). Chociaż, całkowicie polskie projekty to rzeczywiście, masakra. Nie jesteśmy Niemcami, więc nie trzymamy porządku, tym bardziej dokumentacji.

  @space

  Dlaczego polecasz Ubuntu? Jest to najbardziej skomercjalizowana dystrybucja Linuxa, najbardziej zawodna, i obwieszona wszelkimi zbędnymi bajerami - dziwne, że ludzie na to lecą, ale o tym kiedy indziej. Ja polecam osobiście:

  http://sabayon.org
  http://debian.org

  A dla hardcorowców:

  http://archlinux.org
  http://gentoo.org

  Proszę zauważyć, że wszystko kończy się na "*.org" ;)
 • @Skrzyp
  widziałem trochę tego w normalnych projektach, nie publikowanych tam :-)
 • @Skrzyp
  Z całości to miałem chwilkę styczności głębszej tylko z Archlinuxem( instalacja od 0) Ale przyznam szczerze, że niemam aż tyle wolnego czasu, aby bawić się w poznawanie linuchów od 0 :)

  Z drugiej strony, nie krzyczę że są one be, złe i neidobre, bo zapewne istnieją rozwiązania w których przewyższaja produkty MSa, i vice-versa :)
 • @Skrzyp
  Ubuntu jest świetne na początek, łatwe w obsłudze i mocno wspierane przez społeczność. Owszem, zdarzają się problemy, ale jeśli ktoś zaczyna swą przygodę z linuxem, to jak dla mnie Ubuntu. Próbowałem ostatniej Fedory (15) ale to nie to. Przede wszystkim: łatwość obsługi i konfiguracji. Poza tym najnowsze Ubuntu z Unity jest po prostu bardzo ładne i praktyczne. Jestem m.in. programistą i używam tego systemu. Nie narzekam - pracuje mi się bardzo wygodnie. Uwielbiam czcionki Ubuntu, wygląd, czuję się w nim jak u siebie! Dlatego polecam. A inne dystrybucje? Jest tego sporo, dla każdego coś miłego. Jest taka strona "JakiLinux" i mnie kiedyś wyszło Ubuntu. Tak zostało i jestem trochę przyzwyczajony.... :)

  Pozdrawiam
 • @space
  Po pierwsze - jeśli chodzi o Unity, to masakra. Nie da się z tego w ogóle korzystać! Jeśli chodzi o fonty i wygląd GNOME'a z artworkami, to rzeczywiście super. Jednakże, Ubuntu to takie trochę masło maślane - dla zwykłej komendy "fsck.ext4 /dev/sda1" muszą zrobić osobny skrypcik, kilka "indicator'ów", GUI i w ogóle cała masę śmiecia do najprostszych czynności, które masakrycznie przymulają obsługę Ubuntu i wkrótce chyba zawalą się pod swoim ciężarem. Spójrz na przykład na ArchLinux'a - łatwa i lekka instalacja bazowa, przyjazny podręcznik konfiguracji, szybkie i dobre repozytorium, a ogólnie masz wszystko pod kontrolą...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031